Afyonkarahisar Genel Bilgi

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

Afyonkarahisar ilimiz, Türkiye'nin en gelişmiş ve gelişmeye devam eden bir ilidir. Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu Bölümü'nde bulunan bir kenttir.

2010 TUIK öngörülerinin tespitlerine göre Afyonkarahisar’da merkez ilçe de içinde olmak üzere toplamda 18 ilçesi, 89 beldesi ve 388 köyü mevcuttur.

Afyonkarahisar Tarihçesi

Eski insanlardan kalan ve bilinen verilere bakılarak ilk olarak Hititlilerin himayesi altında olan Afyonkarahisar toprakları, daha sonrasında sırayla Frigya ve Lidya’nın egemenliği altına geçmiştir.

Sonrasında, M.Ö. 16.yüzyılda Pers egemenliğine girilen Afyonkarahisar'ı Büyük İskender fethetmiştir.

İskender’in vefatından daha sonra Selevkos ve Bergama Krallıkları egemenliğine girmiş olan topraklar, daha sonra da Roma İmparatorluğu içerisine katılmıştır.

Afyonkarahisar’dan arsa satın almak da bu yüzden çok iyi bir yatırımdır. Alparslan’ın Malazgirt Mücadelesinden sonra ise Türklerin Anadolu’yu fethetmesi ile Sultan I. Mesut'un ikazı ile Akronium Kalesi'ne Karaşar Türkleri yerleşmiştir ve daha sonra da kaleye Karahisar unvanı verilmiştir.

Afyonkarahisar İklim Yapısı

Sıcaklık: Afyonkarahisar ilinin topraklarında yer alan hava durum bilgi istasyonlarının epey eski yıllık tespitlerine göre yıllık ortalama sıcaklık derecesi 11. 1 °C’dir.

En soğukların geçtiği ay Ocak ayı günlerinde yaklaşık sıcaklık 0. 2 °C’dir. En sıcak Temmuz ayında ise yaklaşık olarak sıcaklık 22. 1 °C olmaktadır.

Satılık arsa Afyonkarahisar’da oldukça çoktur.  Bu nedenle siz de yatırım için arsa almayı düşünüyorsanız Afyonkarahisar’ın verimli topraklarından alabilirsiniz.

Yağış:  Yazları sıcak ve kurak geçen Afyonkarahisar’ın kış ayları ise soğuk ve genelde kar yağışlı geçmektedir. Yıllık yağış ortalaması ise 407 mm olmaktadır.

Afyonkarahisar Turizm

Afyonkarahisarda satılık arsa ticareti ile de turizme bir yenilik katmıştır. İlde, ziyaret edilen en çok kaplıcalardır. Bolvadin Heybeli Kaplıca, Sandıklı Hüdai Termal Turizm Merkezi, Ömer Gecek Kaplıcası ile meşhurdur.