Ağrı Genel Bilgileri

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin en doğu tarafında yer alan tarih kokan illerimizden birisidir. Ağrı ilimiz, geçmişten bugüne birçok uygarlığa da ev sahipliği yapan bir ilimizdir.

Ağrı ili adını ise Ağrı’da uzun yıllardır var olan ve en yüksek bölgesinde yer alan, Türkiye’nin en büyük ve uzun dağı olan Ağrı Dağı’ndan sahiplenmiştir.

1834 tarihinde ise bucak, 1869 senesinde ilçe olarak sayılan Ağrı ili, 1927 yılında il olarak tarihe geçmiştir.

Kültürel ve Doğal Varlıkları

Ahmed-i Hani Türbesi, İshak Paşa Sarayı’nın hemen yanında bulunmaktadır. Ahmed-i Hani 17. Yüzyıl çağında yaşamış bir Kürt şair ve filozof adamıdır.

İsmi Türbesi her sene artan yüz binlerce yerli yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ağrıdan arsa satın almak da oldukça kültürel bir gelenektir.

Toprakları verimli olduğu için yatırımın da en iyi adreslerinden birisi haline gelmiştir.

Ağrı İlinin İlçeleri

Hamur, Patnos, Doğubeyazıt, Ağrı (merkez) Diyadin, Taşlıçay, Eleşkirt, Tutak olmak üzere merkez ilçe ile birlikte 8 ilçesi bulunmaktadır.

 

Bu ilçeler de merkez ilçe kadar güzeldir. İlçelerde bulunan bazı eserler sebebiyle de tarih kokan bir şehirdir. Satılık arsa Ağrı’dan almak da oldukça mümkündür. Bu ilçelerin civarlarında mutlaka verimli araziler mevcuttur.

Ağrı Mutfağı

En tanınmış yemeği olarak Abdigor Köfte bilinir. Doğubeyazıt ilçesinde çok yoğun tüketilen bu köfte çeşidi, içli köfteye benzer bir hali vardır. Ağrı yöresinin en meşhur yemeğidir.

Selekeli, yani saç kavurması da oldukça meşhurdur. Türkiye’nin en güzel çiçek balı da burada üretilmektedir. Beyaz bal Ağrı yöresinde oldukça sevilir.

Hengel, erişte, kuymak, kete, pişi, ayranaşı, murtuğa da bu yörede oldukça meşhurdur. Ağrıda satılık arsa fiyatlarının da uygun olması nedeni ile bu arazilerde yetiştirilen sebzeler de Ağrı mutfağına katkıda bulunmaktadır.