Amasya Hakkında Genel Bilgi

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

Türkiye’nin en sevilen ve meşhur olan Amasya ilimiz Karadeniz Bölgesinde yer edinmiştir. İlin merkezi Amasya olmaktadır.

Amasya ilimizde merkez dâhil 7 ilçe, 20 belde ve de 349 köy yer almaktadır. Amasya toprakları verimli olduğundan da Amasyada satılık arsa da oldukça fazladır.

Siz de yeteri kadar yatırım yapmak istiyorsanız, Amasya’dan bir arazi satın alıp, zamanı geldiğinde de ek gelir sağlayabilirsiniz. 

Amasya Kalesi

Amasya Kalesi; Merkezin ve Yeşil Irmağın kuzey tarafında yer alan Harşane Dağı isimli dik kayalıkların üzerinde dikilidir.

Kalenin Belkıs,  saray Maydonos ve Meydan isimlerine dört kapısı, kale içerisinde Cilanbolu isimli su kuyusu, sarnıç ve zindanlar bulunmaktadır.

Amasya dan arsa satın almak da bu kaleler sayesinde oldukça değerlidir ve yatırım için en güzel fikirdir.

Amasya’nın Coğrafi Durumu

Yeşilırmağın ve Orta Karadeniz Dağlarının ara kısmının oluşturduğu vadinin üzerine kuruludur. Akdağ, İnegöl ve Tavşan Dağı, Kocacık Tümseği, Kırklar Dağı, Ferhat Dağı Amasya için mühim olan ve değerli dağlardır.

Sulamak için mini göl ve barajları kullanırlar ve verimli ovalara sahip bir ildir. Borabay Gölü de en önemli göller arasında yer alır.

Yeşilırmak ve göllerin bazılarında sazan, yayın, turna, pullu ve levrek gibi balık çeşitleri de mevcuttur.

Amasya ilinde, Karadeniz iklimi ve kara ikliminin arasında bir farklılık iklimi yer alır. Yazları neredeyse kara iklimi kadar kurak geçmektedir.

Karadeniz iklimi oranında çok yağışlı geçmemektedir. Kış ayları ise Karadeniz iklimi kadar ılımandır, kara iklimi kadar sert olmaz.

Amasya’nın İlçeleri; Amasya ili içerisinde Amasya merkez hariç 6 adet ilçesi bulunmaktadır. Satılık arsa Amasya’da bu ilçelere yakın yerlerde mevcuttur. Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Taşova, Merzifon, Suluova’dır.