Çankırıda Satılık Arsa

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

İç Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan iller arasında Çankırı ili de yer almaktadır. 12 ilçe, 19 bedel, 366 köyden oluşan il, İç Anadolu bölgesinde yaşamak için tercih edilen iller arasında bulunmaktadır. Birçok tarihi esere de ev sahipliği yapan il, turistler tarafından da yaz mevsiminde gezmek amaçlı ziyaret edilmektedir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Karadeniz bölgesi ve İç Anadolu bölgesi arasında kalan Çankırı ilinde yaygın olarak İç Anadolu bölgesi iklim özellikleri gözlemlenmektedir. Kış ayları genellikle yüksek kesimleri karla kaplı geçmektedir. Yaz aylarında obalar sıcak, yüksek yaylalık kesimler ise serin geçmektedir.

Çankırı ilinin doğal bitki örtüsü yer yer değişiklik göstermektedir. Ormanlık ve dağlık alanlarda bitki örtüsünde görülmektedir. İç bölgelerinde ise bozkıra dönüştürülmüş araziler bulunmaktadır. Yatırım amaçlı olarak birçok kişi Çankırı il merkeziden ve ilçelerinden Çankırı satılık arsa ilanlarına ilgi göstermektedir.

Çankırı Coğrafyası

İç Anadolu bölgesi illeri arasında yer alan Çankırı, İç Anadolu bölgesinin kuzey kesimlerinde yer almaktadır. Karadeniz bölgesi, İç Anadolu bölgesi ile bir geçiş ili olarak bilinmektedir. Deniz seviyesinden 723 metre yükseklikte bulunmaktadır. Ilgaz Dağı’nın da Çankırı sınırları arasında yer alması nedeniyle kış ve yaz sezonlarında turist alan bir bölgedir.

Gezilecek yerler açısından uygun olması, toprağının ekilmeye verimli olması gibi nedenlerden dolayı birçok kişi Çankırı’da satılık arsa ilanlarını yakından takip etmektedir. İleriye dönük yatırım yapmak isteyen kişiler için hem turistik zenginlikleri hem de coğrafi koşulları nedeniyle tercih edilmektedir.

Ilgaz bölgesi ilin en çok ilgi gören bölgelerinin başında yer almaktadır. Ilgaz Dağı’na turistler tarafından gösterilen ilgi ile birlikte birçok kişi bu bölgede satılık arsa Çankırı bölgesinde aramaktadır. Arsa fiyatları da Çankırı ilinin bölgelerine göre değişkenlik göstermektedir.