Çorumda Satılık Arsa

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

Karadeniz bölgesinin İç Anadolu’ya geçiş yapan ve açılan bir kapı olarak bilinen Çorum, gözde iller arasında yer almaktadır. Çorum ilinin, Anadolu kültür mozaiği açısından önemi oldukça büyüktür. Tarihi gezintilerde tercih edilen iller arasında bilinmektedir.

Tarihte ilk olarak Hititlerin başkenti olarak kayıtlara geçen Çorum’da 7 bin yıl öncesine kadar kültür kalıntıları, tarihi eserler bulunmaktadır. Çorum sınırları içerisinde yer alan ve turistik değer taşıyan Hititlerin de ilk başkenti Hattuşaş, UNESCO tarafından da Dünya Kültür Mirası içerisinde yer almaktadır. Türkiye’nin de 9. Değerleri arasında yer alması sebebiyle satılık arsa Çorum ilanları yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Çorum İli Kültürel Zenginlikleri

Tarihi ve turistik iller arasında ilk sıralarda yer alan Çorum ili her yıl çok sayıda yerli, yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Çorum leblebisi, bakır hediyelik ürünleri ile de ünlenen il, yatırım açısından da değerlendirilmektedir.

Arsa yatırımı yapmak isteyen kişiler ilk sıralarda Çorum satılık arsa konusunu merak etmektedir. Özellikle arsa alacak kişiler, turistik değer taşıyan bölgelerden arsa almayı tercih etmektedir. Bu bölgelerde satılık arsa fiyatlarının da artış olduğu gözlemlenmektedir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Çorum ilinin genelinde İç Anadolu bölgesinin iklim özellikleri gözlemlenmektedir. İç Anadolu ve Karadeniz bölgesi arasında yer alan ilin tamamında karasal iklim özellikleri görülmektedir. Karadeniz iklim etkileri ile diğer karasal iklim bölgelerine göre bir derece daha yumuşak iklime sahiptir.

Kış ayları soğuk ve şiddetli geçen Çorum’da yaz ayları genel olarak sıcak ve kurak geçmektedir. Deniz seviyesinden 770 metre yükseklikte yer alan il, Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinin tam kesiştiği noktada yer almaktadır. Bu nedenle her iki bölgeden de Çorumda satılık arsa ilanları, her iki bölgede de yatırım yapacak kişiler tarafından ilgi görmektedir.