Diyarbakırda Satılık Arsa

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

Güneydoğu Anadolu bölgesi illeri arasında yer alan Diyarbakır, önemli iller arasında yer almaktadır. Karpuzu ve kalesi ile ün kazanan Diyarbakır, turistik değerler de taşımaktadır. Batman, Muş, Bingöl, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin illeri ile komşudur. Güneydoğu Anadolu bölgesinde Gaziantep’ten sonra ikinci gelişmiş il olarak Diyarbakır bilinmektedir.

Diyarbakır Coğrafyası

Güneydoğu Anadolu bölgesinin orta kısmında Diyarbakır yer almaktadır. Yeryüzü şekillerinde dağlık alanlar ön plana çıkmaktadır. Çevresi dağlarla çevrili olan Diyarbakır, orta kısmı ise hafif çukurlaşmış olarak görülmektedir.

Sert ve kurak bir yayla iklimi Diyarbakır ilinin genelinde hakimdir. Yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçerken, kış ayları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Güneydoğu kısmında yer alan Toros dağları rüzgarı engellediği için doğu Anadolu kısmında kışlar daha ılıman geçmektedir.

Diyarbakır Bitki Örtüsü

İlin neredeyse yarısı ekili arazilerden oluşmaktadır. Çayır ve meraların yanı sıra orman, fundalık alanlarda göze çarpmaktadır. Yatırım amaçlı olarak satılık arsa Diyarbakır ilanları ön plana çıkmaktadır. Söğüt, çınar, ceviz, kavak ağaçlarının sık görüldüğü Diyarbakır ilkbahar mevsiminde yemyeşil bir alana sahiptir.

Karpuzu ile ünlenen Diyarbakır, özellikle karpuz yetiştiriciliği düşünen kişiler tarafından Diyarbakırda satılık arsa ilanları ilgi görmektedir.

Genel Kültür ve Turizm

Tarım ve hayvancılık gibi uğraşlar bölgede yaygın geçim kaynağı olarak bilinmektedir. Karpuzu ile ünlenen ilde karpuz yetiştiriciliği de sık yapılmaktadır. Kalesi nedeniyle yılda çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlayan Diyarbakır, yatırımcılarında Diyarbakır satılık arsa ilanlarına yönelmesine neden olmaktadır.

Kültür bakımından oldukça zengin bir Güneydoğu ilidir. Diyarbakır surları, iç kalesi, Ulu Camii, Keçi Burnucu turistler tarafından sık tercih edilen gezilecek alanlarındandır. Eski Diyarbakır evleri de turizm açısından büyük önem taşımaktadır.