Elazığda Satılık Arsa

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

Doğu Anadolu bölgesinin Yukarı Fırat havzası içerisinde Elazığ ili bulunmaktadır. Bingöl, Malatya, Erzincan, Tunceli, Diyarbakır illeri ile komşudur. Türkiye’nin en büyük barajlarından biri olan Keban Barajı da Elazığ il sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Maden bakımından zenginliği ile bilinen Elazığ ziraat açısından da önemli bir ildir. Ziraat açısından önemli olan Elazığ ilinin Elazığ satılık arsa ilanları da önem taşımaktadır.

Elazığ Coğrafyası

Karasal iklim özelliklerinin hakim olduğu Elazığ ili, çevresi barajlar ile çevrilidir. Bu barajlar nedeni ile iklim özelliklerinde sapmalar meydana gelmektedir. İle karayolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlanmaktadır.

Önemli bir akarsu olan Fırat, il sınırları içerisinde yer almaktadır. Yerleşim olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Elazığ ilinin geçmişi olarak bilinen Harput nedeniyle il coğrafyası tarihi ve turistik bir öneme sahiptir.

Tarım ve Turizm

Elazığ ili toprakları oldukça verimli bir ova olarak bilinmektedir. Sulak ve verimli ovalarda yer alan satılık arsa Elazığ ilinin değerini de artırmaktadır. Kış turizmi açısından önemli olan il, her yıl yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

Turizm sektörü son yıllarda Elazığ ili genelinde hızla gelişmektedir. Sivrice gölü mavi bayraklı olması nedeniyle turistik tesislerde sık tercih edilmektedir. Hazarbaba kayak merkezi nedeniyle kış turizmi de il genelinde hareketli geçmektedir. Bu nedenle ileriye dönük yatırım yapmak isteyen birçok kişi Elazığda satılık arsa arayışı içerisine girmektedir.

Elazığ Kültür ve Sanat

Elazığ ilinin kökenleri Harput’a dayanmaktadır. Harput nedeniyle Elazığ ilinin kültürü çok eski zamanlara dayanmaktadır. Şehirde faaliyet gösteren tiyatrolarda ildeki sanat çalışmalarına büyük katkıda bulunmaktadır. Kısa film festivalleri, şiir akşamları gibi birçok kültürel etkinlikte şehrin tam bir sanat ve kültür şehri olarak bilinmesini sağlamaktadır.