Eskişehirde Sahibinden Satılık Arsa

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

İl sınırları içerisinde bulunan üniversiteler nedeniyle bir öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Şehrin ortasından Porsuk Çayı geçmektedir. Türkiye’nin en hızlı kalkınan şehirleri arasında da bilinmektedir. Ankara, Afyonkarahisar, Kütahya, Bilecik, Bolu illeri ile komşudur. Topraklarının büyük bir bölümü İç Anadolu Bölgesi içerisinde yer alırken bir kısmı da Karadeniz Bölgesi içerisindedir.

Eskişehir Kültürel Değerleri

Lületaşı ile ünlenen şehir, mutfak bakımından da oldukça zengindir. Meşhur yemekleri arasında met helvası, nuga helva, Haşhaşlı çörek, kalabak suyu, çiğ börek yer almaktadır. Lüle taşı işlenebilir bir taştır ve Türkiye’nin sadece Eskişehir ilinde çıkarılmaktadır. Bu nedenle bazı yörelerde Eskişehir taşı olarak da anılmaktadır.

Eskişehir Coğrafya ve Bitki Örtüsü

Eskişehir, İç Anadolu bölgesinin kuzeybatı bölgesinde yer almaktadır. Az bir kısmı Karadeniz sınırları içerisine de girmektedir. İç Anadolu bölgesinde yer alan stepler, Batı Anadolu ve Kuzey Anadolu bölgesindeki ormanlık alanlarda Eskişehir ilinin bitki örtüsünü oluşturmaktadır. İç Anadolu bölgesinde yatırım yapmak isteyen kişiler Eskişehir satılık arsa ilanlarını yakından takip etmektedir.

Eskişehir ilinden geçen iki önemli akarsu olarak bilinen Sakarya nehri ve Porsuk çayı tarım açısından da önem arz etmektedir. Birçok kişi Eskişehirde satılık arsa alırken sulama yöntemlerinin kullanabileceği ve tarım için uygun bölgeleri tercih etmektedir.

Eskişehir ve Tarım

İl genelinde ekonomik açıdan tarımcılık ve hayvancılık ön plana çıkmaktadır. Birçok kişi verimli toprakları nedeniyle satılık arsa Eskişehir üretim ve yatırım için tercih edilmektedir. Son 20 yıl içerisinde de Eskişehir endüstrileşmiş iller arasında bilinmektedir. Tarıma elverişli alanları ilin %94’lük kısmını oluşturmaktadır.

Tarımcılık ile uğraşılan bölgelerde ekili alanların %89’luk kısmı tahıl, %9’u endüstri bitkisi, %1’i baklagil ve %1’lik kısmı da yağlı tohumlardan oluşmaktadır. İlde üretilen tahıl ürünleri arasında ilk sırayı buğday almaktadır. Aynı zamanda baklagil açısından da nohut, fasulye çok sayıda üretilmektedir. Patates, şeker pancarı il genelinde üretimi yapılan tarım ürünleri arasında yer almaktadır. Sakarya ve Porsuk ırmaklarının havzaları da sebze ekimi için kullanılmaktadır.