Ev satarken nelere dikkat edilir

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

 

Bazı durumlar olur ki maddi olarak kendimizi köşeye sıkışmış hissederiz ya da mevcut yerden sıkılıp başka yerlere gitmeyi aklımızdan geçirebiliriz. Bu çok normal, çok insancıl bir durumdur. Fakat mevcut ikametimizin tapusu bize aitse gitmek pek de kolay olmaz. Öncesinde evimizi satıp, gideceğimiz yerden de kendimize bir yer ayarlamamız gerekir. Peki ev satarken nelere dikkat edilir? Her önümüze çıkan insana ev satılır mı?

Noter Şatışı  İle Satış

Öncelikle eğer çevreniz varsa ya da evinize talip kimseler varsa notere gidip gerekli evrakları karşılıklı imzalayarak evinizi satabilirsiniz. Öncelikle paranızı almanızda yarar vardır. Tapuyu nasıl olsa vereceksiniz karşıdaki adama. Eğer çevreniz yoksa kesinlikle bir emlakçıya danışın. Emlakçıya danıştığınızda evinizin normal değerinin üstünde bir kazanç elde edebileceğiniz gibi sağlam bir şekilde evinizi de satabilirsiniz. Zaten emlakçı size ne yapmanız gerektiğini anlatacaktır fakat biz yine de yüzeysel değinelim.

Belediyeye Satışınızı Bildiriniz

Öncelikle emlak sattığınız zaman belediyeye bu satışı bildirmenizde yarar vardır zira ileride çöp vergisi, çevre vergisi gibi piyangolarla uğraşmak istemezsiniz. Bir de eğer evinizi 2010 yılından önce aldıysanız gönül rahatlığıyla satabilirsiniz fakat 2010 sonrasında ev alıp da satmak isteyenler şu yazımızı okumalılar. 2010 sonrasında alanlar sattıkları bedelin vergisini devlete ödemek zorundadırlar. Aciliyet yoksa bekleyiniz. Söylediğimiz gibi belediyeye bildirmek sizin avantajınızadır. Evi satacağınız dönemdeki emlak piyasasını iyice araştırınız. Alıcıyı cezp edecek teklifler sunun. Ya da bunların hepsini bir kenara bırakarak işinde uzman bir emlakçıyla görüşüp evinizi kısa zamanda satınız…