Gaziantepte Sahibinden Satılık Arsa

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

Gaziantep Satılık Arsa

Güneydoğu bölgesinde bulunan iller arasında Gaziantep ili de yer almaktadır. İl sınırları aynı zamanda Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesi arasında kalmaktadır. Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş, Adana, Hatay ve Suriye ile komşu ildir.

Kilim, sabun, bulama, baklava ve fıstığıyla ün kazanmış bir il olarak bilinmektedir. Gaziantep bölgesi ayrıca Anadolu ve Dünya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak görülmektedir. Kendi sanayisini kendi kuran örnek bir il olarak adından sıklıkla adından söz ettirmektedir.

Gaziantep Coğrafya

Gaziantep, Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin birleştiği noktada konumlanmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin komşularından Suriye’nin de komşu sınırıdır. Gaziantep coğrafyasının yarısından çoğu ziraata elverişlidir. Bu nedenle tarımla uğraşmak isteyen pek çok kişi, Gaziantep satılık arsa ilanlarını yakından takip etmektedir.

Ziraata elverişli olan il genelinde zeytin, fıstık, meyve, sebze bahçeleri, üzüm bağları, pamuk, buğday tarlaları açısından oldukça zengin topraklar bulunmaktadır. Dağlık kesimlerinde ise çam, köknar, sedir ormanları, step ve yarı step alanları bulunmaktadır.

İklim Özellikleri

İl genelinde birçok kişi yatırım amaçlı olarak da Gaziantepte satılık arsa ilanları ile ilgilenmektedir. Gaziantep, Akdeniz ve kara iklimlerinin bir geçiş bölgesi olarak bilinmektedir. İki iklim özelliklerinin de görülmesi mümkündür. Gaziantep ilinin güney kesimleri, Akdeniz iklim özelliklerine bağlı olarak yazları sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yağışın en çok olduğu dönem kış ve ilkbahar ayları olarak bilinmektedir.

Gaziantep Ekonomi Bilgileri

Gaziantep ilinin ekonomisi tarıma dayalıdır. Bu nedenle satılık arsa Gaziantep ilinde ön plana çıkmakta ve birçok kişi tarafından ilgi görmektedir. İlde tahıl üretiminin ilk sırasını buğday ve arpa almaktadır. İlde endüstri bitkilerinden çipit, şeker pancarı da üretilmektedir.

Gaziantep il sınırlarında bulunan ırmak boyunca tarım alanında sebzecilik ön plana çıkmaktadır. Sebzeciliğin yanı sıra meyve üretimi, bağcılık önemli geçim ve ekonomi kaynaklarından bilinmektedir. Gaziantep ili yer altı kaynakları açısından da oldukça zengin bir ildir. Bu yönden de endüstri ve ticaret yönünden gelişmiş bir il olarak görülmektedir. Kunduracılık da gelişmiş ekonomi kaynaklarından biridir.