Hakkâride Sahibinden Satılık Arsa

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

Hakkari ili, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. İl, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin köşesinde, derin, uzun Zap Vadisi’nin güney yamacına kurulmuştur. Hakkari ilinin çevresi dağlık alanlarla çevrilidir.

Tarih boyunca Hakkari ili bölgesi birçok uygarlığın ilgisini çeken bir alan olarak bilinmektedir. Aynı zamanda birçok millet tarafından da yerleşim bölgesi olarak kullanılmıştır. Hakkari ilinde bulunan Hakkaride satılık arsa ilanları da verimli olmasına bağlı olarak bölgelere göre çeşitli fiyatlara sunulmaktadır.

Tarım için ve yatırım amaçlı arsa türleri de bölgede değişkenlik göstermektedir. Tarım için Hakkari ilinde çok arsa bulunmamaktadır. İlin topraklarının yarısı tarıma elverişsizdir. Genellikle yatırım amaçlı arsa alınmaktadır.

Hakkari Coğrafya ve İklim Özellikleri

Hakkari, Van, Şırnak illeri ve Irak, İran ülkeleri ile de sınır kapı komşusudur. İlin genelinde karasal iklim özellikleri gözlemlenmektedir. Son zamanlarda artan terör olayları nedeniyle Hakkaride satılık arsa ilanlarına olan ilgi azalsa da, verimli topraklara sahip bir coğrafya üzerinde kuruludur.

Birçok yatırımcı Güneydoğu Anadolu bölgesinde yatırım yapmak için Hakkari ilini tercih etmektedir. Karasal iklimin yaygın görüldüğü ilde kış ayları soğuk ve sert, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Hakkari’de Tarım

Hakkari ilinin topraklarının yarı tarıma elverişsiz alanlardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra yatırım amaçlı satılık arsa Hakkari ilinde yaygın olarak tercih edilmektedir. Bununla birlikte verimli topraklarda olan kişiler tarım ile uğraşmaktadır.

Hakkari Bitki Örtüsü

Hakkari ilinin ormanlık alanlarında yaygın olarak meşe görülmektedir. Güneydoğu bölgesinde bulunan Hakkari ili, bölgenin en güzel tabiata sahip ili olarak bilinmektedir. İl genelinde kullanılabilir çayır ve mera alanları bulunmaktadır. Ova yönünden fakir bir bölge olan Hakkari il genelinde 15 yayla bulunmaktadır.

Yaylalar genellikle Nisan ve Ekim aylarında halk tarafından kullanılmaktadır. İl akarsu açısından oldukça zengindir. Fakat il sınırları içerisindeki akarsuların rejimleri dağlık yapı nedeniyle düzgün değildir. İl sınırı içerisinde Irak ile hududu sağlayan akarsularda bulunmaktadır. Bu nedenle Hakkari’deki akarsular önem taşımaktadır.