Hisseli arsa satarken nelere dikkat edilir

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

 

Hisseli arsa bir mala birçok kişinin ortak olduğu arsa demektir. Hisseli sayısının bir kıymeti olmadığı gibi eğer bir inşaat yapılacaksa arsa yerinde o zaman karşımıza bazı engeller çıkmaktadır fakat arsaya hissedar olmaya bir engel bulunmamaktadır. Siz de kalkıp yatırımınızı yaparak Koç’un ya da katılım şirketlerine ortak olabilirsiniz. Hisselerde 2 farklı durum söz konusudur. Eğer miras kalmışsa size ve mirasçı sayısı birden fazlaysa herkesin eşit hakkı vardır ki buna el birliği ile mülkiyet denilmektedir. Bir de paylı mülkiyet vardır ki bu da herkesin yatırdığı hisse, pay oranında hisseye ortak olması demektir.

Hisseli arsa normal gayrimenkullerde olduğu gibi tek bir hissedar tarafından da satılabilir, bütün pay sahipleri tarafından da satışı yapılabilir. Hisseli arsayı mevcut hissedarlardan birine satabileceğiniz gibi mevcut arsaya hissedar olmayan birine de satabilmeniz mümkündür. Eğer çoğunluk tarafından arsa hissedarlardan birine değil de başka birine satılmak isteniyorsa ve eğer hissedarlardan bir tanesi bu arsaya talipse hissedarın arsayı alma önceliği bulunmaktadır. İşte tam da burada şufa hakkı devreye girmektedir.

Hissedar olmayan birine satış yapılırsa eğer diğer hissedarlar bunu öğrendikten sonra 10 yıla kadar dava açarak ve satışın bedelini de alıcıya geri ödeyerek arsayı satın alma hakkına sahip olabiliyor. Tabi bu dava açıldığı zaman direkt olarak arsayı iade edeceksiniz anlamı çıkmıyor. Mahkeme inceleme yapıyor ve yapılan tetkikler sonrasında kararını veriyor. Zira alıcı burada haklı olabilir ve değerlenen arsasını satmak ya da geri vermek istemeyebilir.