İstanbul’da Arsa Fiyatlarındaki Son Durum

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

Geçmişten günümüze cazibe merkezi olan İstanbul’da her gün yeni bir dev proje hayata geçirilmektedir. Bu da yeni iş sahaları ve yeni insan gücü gereksinimini de beraberinde getirmektedir. Bu insanların barınma ihtiyacı için gerekli olan konutlar da birbiri ardına inşa ediliyor. Haliyle artık İstanbul’da sahibinden satılık arsa bulmak oldukça zorlaştı.

Arsaların Azalması Fiyatları Arttırdı

İstanbul’un konut ihtiyacından dolayı mevcut arsalar tek tek binaya dönüştü. Haliyle değerlendirilebilecek arsa sayısı gittikçe azaldı. Bu da arsaların fiyat aralığını astronomik noktalara çıkardı. 5 yıl önce 50 bin liraya alınabilen bir arsaya şu an 1 milyon lira istenebilmektedir. Dolayısıyla talep azaldı. Ancak talebin azalmasına rağmen fiyatlarda herhangi bir düşüş yaşanmamaktadır. Sahibinden arsa fiyatları hep yükselme eğilimi göstermektedir.

İstanbul’daki arsa fiyatlarındaki bu büyük artış ve arsa sıkıntısı küçük ve orta ölçekli yatırımcının İstanbul’dan gitmesine sebep olmaktadır. Büyük ölçekli yatırımcılar içinse İstanbul’da sorunsuz, yatırımcıya problem çıkarmayacak arsa bulmak oldukça zorlaştı.

Küçük ve orta ölçekli yatırımcıların, Trakya’ya yapılan yatırımlara paralel olarak arsa yatırımlarını bu bölgede yoğunlaştırdığı görülmektedir. Trakya’ya gerçekleştirilen raylı sistem yatırımı, liman projeleri, yol projeleri, deniz taşımacılığı projeleri gibi projelerin bu bölgeyi hareketlendirdiği gözlenmektedir. Yatırımcılar, Trakya bölgesinde Tekirdağ, İzmit Balıkesir, Yalova ve Çanakkale gibi endüstriyel anlamda da gelecek vadeden bölgelerde arsa yatırımlarını hızlandırmış durumda.

Arsa Fiyatları Düşmeyecek mi?

Gelen göç dalgaları, evlenmeler, boşanmalar dolayısıyla İstanbul’un konut ihtiyacı her yıl artmaktadır. Her yıl 300 binin üzerinde yeni konuta ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da her yıl devasa büyüklükteki arsanın inşaat alanına dönüşmesi demektir. Talebin bu kadar yoğun olduğu bir bölgedeki sahibinden satılık arsa fiyatları düşme eğilimine girmeyecektir. Aksine devamlı yükselme eğiliminde olacaktır.