İstanbul’un dördüncü büyük ilçesi Arnavutköy

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

Daha önce 8 farklı belediyeye bağlı olan 32 mahalle, Gaziosmanpaşa ve Çatalca’nın sınırları içinde bulunan 8 orman köyü ve Küçükçekmece ilçesine bağlı olan Şamlar Köyü ve  Sazlıdere Baraj Gölü’nün kuzey kısmı yeni ilçe olan Arnavutköy Belediyesi’ne bağlanmış bulunmaktadır. Böylelikle Arnavutköy, 506.52 kilometre karelik yüz ölçümüyle İstanbul’un dördüncü büyük ilçesi konumuna geldi.

Bir Gün İçinde 400 Adet Tapu El Değiştirmekte


Arnavutköy Satılık Arsa arayışınında bulunan insanların kararlarını verip bölgeden bir arsa satın almasıyla günde minimum 400 adet tapunun el değiştirdiği istatistiklere yansımış bulunmaktadır. Öyle ki şuan bu tapular beşinci veya altıncı kişilerin elinde bulunup hali hazırda ya Arnavutköyde satılık arsa  alacak yeni yatırımcıyı ya da henüz hala daha da değerlenmesi bekleyenlerin elinde beklemektedir. Kanal İstanbul projesi Arnavutköy, şehir merkezine en uzak ilçelerden biri. Ancak son günlerde en çok konuşulan bölgelerin başında gelmektedir. Zira İstanbul’un büyük ölçekli ve çılgınlık yaratan projeleri hep bu bölgede bulunmaktadır.  

İlçede 358 bağımsız tapuya kamulaştırıldı


76 milyon 500 metre karelik bir alanda bulunacak olan 3'üncü havaalanı projesinde de özel mülkiyet alanları en çok Arnavutköy'de olacak. İlçede 358 bağımsız tapu kamulaştırılacak. İki rezerv alanında toplam 325 bin dönüm alan üzerine kurulacak olan bu yeni şehirlerde yaklaşık 4 milyon kişinin yaşayacağı planlanıyor. .

Havaalanına ulaşım için birçok seçenek mevcut olacak

Havalimanına bağlanması planlanan iki tane önemli metro hattı Arnavutköy’e geliyor. Yine havalimanına gelmesi planlanan İstanbul Ankara arasında çalışacak olan hızlı tren Arnavutköy güzergahından geçecektir. Levent metrosu da Arnvuvutköy ilçesine bağlanacaktır. Ve yine Kuzey Marmara Otoyolu da Arnavutköy ilçesinin sınırları içinden geçmektedir. Henüz kanal İstanbul projesinin konumu Bakanlık tarafından açıklanmış olmasa da sadece bu bölgeye değil, kilometrelerce uzağındaki çok büyük çaptaki bölgeleri bile çok olumlu yönde etkilemesi beklenmektedir. Arnavutköyde Satılık Arsa alacakların bu konularda ne kadar büyük bir fırsatı yakalayacakları su götürmez bir gerçektir.