Kanal İstanbul Hakkında

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

2011 yılında cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gündeme getirilen Kanal İstanbul bir diğer adıyla çılgın proje olarak bilinmekteydi. Belirtildiği dönemde özellikle açıklama yapılmaması merak uyandırdı. İkinci haliç projesi olarak da bilinen proje özellikle Marmara ve Karadeniz arasında yapay bir su yolu ile ulaşım imkanı sağlayacaktır. Belirlenecek olan güzergah üzerinden özellikle geçişlerin yapılması sağlanacaktır. Bu nedenle özellikle belirlenen güzergah üzerinden yapılan çalışmalar ile ulaşım deniz üzerinden daha kolay şekilde yapılacak. Çalışmanın tamamlanmasının ardından İstanbul boğazı tanker geçişlerine tam anlamıyla kapatılacak. Merakla beklenen projenin temel çalışmaları 2018 yılında başlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın projesi olarak da bilinen projenin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmalar devam etmektedir. Karadeniz ve Marmara'yı yapılacak olan yapay bir boğaz ile birbirine bağlama üzerine hazırlanmış olan su yolu projesi özellikle boğaz trafiğinin rahatlamasını sağlayacak. İstanbul'da yapılacak olan büyük projeler arasında yer almaktadır. Özellikle İstanbul Boğazı'nda yaşanan olayların azalmasına ve geçişlerin rahatlamasını sağlamak amacıyla hazırlanacak olan yapay su yolu ulaşımı daha kolay hale getirecek. İstanbul'un Avrupa Yakası’nda hayata geçirilecek olan halihazırdaki projeler arasında yer almaktadır. Kanaldaki suyun derinliği 25 metre olacak. Bu sayede tanker geçişlerine imkan sağlayacak.

 

Kanal İstanbul Projesinin Sağlayacağı Sonuçlar

Projenin tamamlanması ile birlikte İstanbul'da 2 yeni yarımada ve bunun yanı sıra bir de ada oluşacak. Boğaz tamamen tanker geçişlerine kapatılacak. Bu sayede özellikle boğazdaki trafiğin daha düzgün ve daha rahat şekilde devam ettirilmesi sağlanacak. Özellikle Karadeniz'de Marmara'yı birbirine bağlayacak yapay bir su yolu yapılması daha kısa süre içerisinde ulaşım sağlanmasını etkileyecek. Temellerinin atılmasını az bir süre kalan kanal İstanbul projesi cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hayalini kurmuş olduğu bir projeydi.