Kayısısıyla bir dünya markası: Malatya

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

Malatya, tüm dünyada marka olan kayısılarıyla anılan ve dünyadaki kayısı üretiminin %80’ini sağlama kapasitesine sahip bir şehrimizdir.

Malatya ilinde her ne kadar karasal iklim koşulları hüküm sürse de son yıllarda inşa edilen barajlarla birlikte su potansiyeli artmış şehirde iklim yumuşamıştır. Malatya bölgesinde iklim diğer Doğu Anadolu illerinden daha ılımandır. Malatya’da her ne kadar orman az olsa da tarıma elverişli genç toprakları tarım üreticiliğinde ihtiyaçları karşılayacak niteliktedir. Özellikle akarsu yakınları orman misali kayısı ağaçları ile kaplıdır.

Malatya, ekonomik bakımdan Doğu Anadolu’nun en gelişmiş şehri olup kayısı ekonomisi şehrin can damarıdır. Ayrıca şehirdeki tekstil fabrikaları ekonomiye can verir.

Malatya ovasından sahibinden satılık arsa alarak kayısı üretimi yapabilirsiniz. Ayrıca aldığınız satılık arsada küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştirme olanağınızda mevcuttur. Alacağınız arsada konumlandıracağınız bir çiftlik size hayatınızın en keyifli dönemlerini yaşatacaktır. Malatya’dan arsa satın almak isteyenleri dünyanın en ılıman iklimi, en güzel ve verimli doğası ile müthiş bir sükunet beklemektedir.