Mirasta intikal işlemleri nasıl yapılır

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

Yasalar gereği bir kimse vefat ettiği zaman ondan geriye kalan evler, arsalar vs.. emlak yasal mirasçılarına kalmaktadır. Kalıyor kalmasına fakat bunları alabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Öncelikle intikal işi nasıl yapılır? Dilerseniz bu soruya cevap vererek başlayalım.

Mirasçılık belgesi

Miras’ın intikalinde yasalar gereği mirasçılara mirasçılığı oranında paylaşım yapılıyor. Öncelik olarak almanız gereken bir belge bulunuyor ki bunun adına mirasçılık belgesi denilmektedir. Bu alacağınız belgede zaten kimin ne kadar ve hangi oranda mirasa hak kazandığı, mirasa sahip olacağı belirtiliyor. Bu işi yapmak için tek kişi yeterli olduğu gibi eğer mirasçılar bir birlerine güvenmiyorlarsa toplu olarak da halledebilirler.

Gerekli evraklar

Mirastan kalan malın, arsanın, evin varsa tapusunu ibraz etmeniz gerekiyor. Eğer tapu senedi yoksa taşınmazların ada ve parsel numaraları belirten bir belge yahut da mirası alacak olanlardan birisinin sözlü ifadesi…

Fotoğraflı nüfus cüzdanı ya da pasaport mutlaka olmalı. Eğer vekaleten bu işi yaptırıyorsanız vekalet verdiğinizi gösteren belge de gerekmektedir. Her ihtimale karşı yanınızda 6x4 cm büyüklüğünde vesikalık fotoğraf bulunsun. Miras kimden kaldıysa onun öldüğünü gösteren bir belgeyi de ibraz etmelisiniz. 

Veraset ve intikal işlemleri bu şekilde yapılmaktadır. Aklınıza takılan sorular varsa bizimle paylaşabilirsiniz.