Projelerin Diyarı Arnavutköy’de Arsa Yatırımı

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

Arnavutköy’de Arsa Yatırımı

İstanbul’un yeni cazibe merkezi Arnavutköy son yıllarda yatırımcıların büyük akınına uğramaktadır. Yatırımcılar, Arnavutköyde satılık arsa bulabilmek için adeta birbirleriyle yarışır bir hale gelmiştir.

Arnavutköy İmar Planı

Bölgede uzun yıllar imar izni çıkmıyordu. Bu da bölgede gerçekleştirilecek olan yatırımların önünü kesiyordu. Uzun yıllar imara kapalı olan köy ve beldelere yeni imar izinlerinin çıkmasıyla birlikte inşaat yapılabilir alanlar da arttı. Şu anda bölgede yüzde 50 oranında imar izni çıkmaktadır. Bu da inşaat yapılacak arsanın yarısına kapalı alan inşaatı yapılabileceği anlamına geliyor. Haliyle yatırımcıların da iştahı kabarıyor haklı olarak. Bölgede gerçekleştirilmesi beklenen projelerin çokluğundan dolayı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bölgede yeni imar planlarının da gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Bölgeye Ulaşım Kolaylaştı

Bölgenin cazibesinin artmasının en büyük nedenlerinden biri de yapılan TEM bağlantısı ile bölgeye olan ulaşımın kolaylaşması oldu. Ulaşımın kolaylaşmasıyla birlikte yatırımcılar için Arnavutköyden arsa almak daha cazip bir hal aldı.

Arnavutköy’de Arsa Fiyatları

Arnavutköy merkezde imarlı ve ifrazlı arsaların metrekaresi şu anda 700 liradan başlamaktadır. Ticari imarlı arsa bakan yatırımcıların ise kesenin ağzını biraz daha açmaları gerekiyor çünkü bu arsaların metrekare fiyatları 10 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Arsaların fiyatını belirleyen en önemli unsurlar imar oranları ve konumu oluyor. İmar oranı 2.5 olan bir arsanın metrekare fiyatı 2 bin liradan başlarken, imar oranı 1.5 ve altı olan arsaların metrekare fiyatı bin liranın altına bile düşebilmektedir. Aynı zamanda Arnavutköyde arsa fiyatları arsanın merkezi olmasına göre de değişmektedir.

Tarla Vasıflı Araziler

Tarla vasıflı arazilere imar izni çıkmadığı için bu arazilerde inşaat yapmak yasaktır. Bu nedenle yatırımcıların bu noktaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu arazilere imar izninin verilip verilmeyeceği, verilirse ne zaman verileceği belli olmadığı için riskli bir yatırım olabilir