Riskli bina raporu

Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

 

Depremler, doğal afetlerdir ve kimse kimseyi suçlayamaz. Aslında binayı yapanlar suçlanabilir fakat depremin kendisi geldiği için bir suçlama yapılamaz. Türkiye’nin de deprem kuşağında olduğu göz önünde bulundurulduğunda doğal afetlerin her an kapımızı çalacağı –ki Allah korusun- kaçınılmaz bir gerçektir. Bu nedenle doğal afetlerin sık sık yaşandığı coğrafyada yaşayan ülkelerde bununla ilgili yasalar çıkarılmaktadır. Benzer şekilde ülkemizde de doğal afetler için yönetmelikler bulunuyor. Binalar yapılırken de bu yönetmeliklere uyularak yapılmak zorundadır. Eğer yapılmıyorsa suç işlenmektedir.

Riskli bina raporu nasıl alınır

 

Öncelikle yaşadığınız binanın riskli olup olmadığını mühendislere inceletmeniz gerekiyor. Bunun tespiti için ilgili bakanlığın görevlendirdiği teknik ekipler ve birimler bulunmaktadır. Bu ekiplerin gelmesi için öncesinde bir başvuru yapmanız gerekiyor.

Başvurunuzu belediyeye yapabiliyorsunuz. Belediye yaptığınız başvuru sonucunda ekipler gelip binanız inceliyorlar. Bu raporlar geçerli raporlar olup sonrasında da ona göre hareket etmektesiniz. Eğer riskli bir binaysa yıkılıp yerine yeni bir bina yapılması şartı getirilmektedir.  Bu raporu belediye dışında çevre ve şehircilik bakanlığına başvurarak da alabiliyorsunuz.